Katalonia ma ponad 500 km linii brzegowej, północna i wschodnia część jest stroma i biała jak woda, podczas gdy północne i zachodnie wybrzeże jest znacznie bardziej płaskie i spokojniejsze. I właśnie ten kontakt z Morzem Śródziemnym sprawił, że na całym wybrzeżu znaleźliśmy urokliwe wioski rybackie. Miasta, które podtrzymują swoją kulturę związaną z morzem i tradycjami rybackimi.

Populacje te są teraz skupione w Barris i Viles Marineres (dzielnice i wioski rybackie) przyznanych przez Katalońską Agencję Turystyczną, których centralną osią jest ochrona dziedzictwa morskiego, czy to poprzez gastronomię, krajobraz czy historię. Na Wielkanoc 2021 polecamy spacer wzdłuż katalońskiego wybrzeża.

12 uroczych nadmorskich miasteczek z myślą zwiedzania podczas pobytu w Katalonii

Sant Carles de la Ràpita (Tarragona)
Jest bramą do delty rzeki Ebro i rozciąga się wzdłuż zatoki Alfaques, tworząc plaże z drobnym piaskiem, płytkimi i małymi falami. Wyróżnione plaże to Garbí i les Delicies. Zatokę wyznacza półwysep Baña, który jest połączony z lądem przez przesmyk Trabucador (zniknął po ostatnich sztormach), jest uważany za chroniony obszar naturalny.
Les Cases d’Alcanar (Montsià)
Niedaleko znajduje się stara wioska rybacka zamieniona w dzielnicę w mieście Alcanar. Jej wygląd nie zmieniał się z biegiem czasu, wystarczy przejść się po domkach rybaków. Wyróżniają się również spokojne plaże, z dala od tłumów, takie jak l’Estanyet, Platjola, Sòl de Riu; oraz promenada Marjal, która biegnie wzdłuż wybrzeża do ujścia rzeki Senia. Wizyta nie byłaby kompletna bez spróbowania niektórych z ich typowych dań: ryżu z „espardenyes” lub „arrossejat”.
L’Ametlla de Mar,Costa Daurada, Tarragona 
Znajduje się w centrum Zatoki San Jorge, pomiędzy małymi zatoczkami i plażami z drobnym białym piaskiem i przezroczystymi wodami, takimi jak Cala Llobeta, Cala Vidre, Playa de l’Estany i wiele innych. Na dnie morskim można znaleźć rozległą łąkę morską, dzięki czemu jest to dobre miejsce do nurkowania.
Jako wioska rybacka działalność rybacka trwa do dziś, więc nadal można zobaczyć łodzie łowiące łodzie z pięknej promenady. Tuńczyk błękitnopłetwy jest produktem gwiazdorskim, ale nie jedynym: galera, barwena, homarca … są obecne w jego bogatej gastronomii.
Sitges, Barcelona 
Lokalizacja umiejscowiona między morzem a masywem Garraf, Sitges jestm starym miasto, które przypomina swój morski charakter. Wśród jego uliczek możemy znaleźć pomalowane na biało i niebiesko domy rybaków, a także modernistyczne domy zamożniejszych ludzi. Posiada również piękną promenadę pełną kolonialnych willi dawnych Indian.
Nadal można wybrać się na jedną z 17 plaż lub odwiedzić port l’Aiguadolç, w którym panuje najbardziej morska atmosfera. Znajduje się tu również wiele restauracji, w których można spróbować przepisów tak bogatych, jak ryż „sitgetana”, fideuá czy xató.
Vilanova i la Geltrú, Barcelona 
Niedaleko jest to miasto o morskiej przeszłości z długą promenadą skierowaną w stronę morza, która biegnie od wzgórza Sant Gervasi do San Cristòfol. Na jej końcu znajduje się port rybacki, jeden z najważniejszych w Katalonii, tutaj można zobaczyć przypływ łodzi do portu. Ma również piękne historyczne centrum pełne pałaców i ogrodów zbudowanych przez bogatych Indian po ich powrocie z Hawany. Wśród jego dziedzictwa kulturowego nie można pominąć Muzeum Morza i L’Espai Far, które rozpowszechniają swoją morską tradycję.
Arenys de Mar, Barcelona 
Miasto o 400-letniej historii związanej z morzem i rybołówstwem. Znajduje się między strumieniami doliny María i Caldetes i ma linię brzegową, która graniczy z rozległymi plażami otoczonymi wzgórzami dochodzącymi do brzegu. Potrawy z owoców morza są znane i można ich spróbować w portowych restauracjach, ale nie bez wcześniejszej aukcji rybnej na targu rybnym. Wśród dziedzictwa architektonicznego wyróżnia się kościół parafialny Santa María (zabytek narodowy), w którym znajduje się jeden z najważniejszych barokowych ołtarzy w Katalonii, wykonany na początku XVIII wieku przez rzeźbiarza Pau Costę; trzy wieże obronne, które w XVI wieku chroniły miasto przed piratami, a przede wszystkim warto wejść na cmentarz komunalny, położony na cyplu, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na morze.
Sant Pol de Mar, Barcelona 
Sant Pol de Mar to przykład wioski rybackiej z wąskimi uliczkami i białymi domami rozsuniętymi w górę. Wśród jego budynków można zobaczyć modernistyczne fasady wykonane przez architekta Ignasiego Mas Morella dla katalońskiej burżuazji ubiegłego wieku. Posiada linię brzegową z ośmioma skalistymi zatoczkami i plażami o ziarnistym piasku, takimi jak Roca Grossa czy Roques Blanques.
Tossa de Mar, Girona 
Tossa de Mar to stara wioska rybacka, która stała się znanym miejscem turystycznym na wybrzeżu Costa Brava, ponieważ znajduje się w naturalnym środowisku o wielkim pięknie między klifami, turkusowymi wodami i ukrytymi zatoczkami. W starej części wyróżnia się imponujący zamek, wznoszący się nad morzem. Vila Vella składa się z wąskich brukowanych uliczek w średniowiecznym otoczeniu, w którym wciąż znajduje się część jej murów, cztery wieże i trzy cylindryczne wieże strażnicze.
Begur, Girona 
Begur to jedno z najpiękniejszych miasteczek na wybrzeżu Costa Brava, położone w sercu l’Empordà, na zboczu wzgórz masywu o tej samej nazwie. Jego plaże i zatoczki są chronione przez roślinność, a kąpiel ma miejsca w rajskich wodach. W niektórych z tych zatoczek znajdują się stare dzielnice rybackie przekształcone w urbanizacje z widokiem na morze, takie jak Sa Riera, Aiguafreda, Sa Tuna i Aiguablava.
Palamós, Girona 
Pomiędzy Morzem Śródziemnym, Les Gavarres a równiną Aubí, znajduje się Palamós, które dzięki działaniu wiatru i morza stworzyło piękne plaże i zatoczki. Wśród jego historycznego dziedzictwa jest Muzeum Rybołówstwa, niektóre pozostałości archeologiczne pochodzenia iberyjskiego na plaży Castell, średniowieczny zamek Sant Esteve na plaży Fosca oraz historyczne centrum ze średniowiecznym powietrzem, autentyczną siecią alejek wąskich i stromych zboczy, gdzie można znaleźć restauracje, w których można skosztować słynnej krewetki.
L’Escala, Girona 
Nazwa jest pochodzenia rzymskiego, pochodzi od łacińskiego słowa „scala”, które oznacza miejsce do cumowania lub postoju. Wioska rybacka rozwinęła się dzięki turystyce, szczególnie latem. Na jej obszarze miejskim znajdują się ruiny starożytnego grecko-rzymskiego miasta Empúries. Posiada również prawie siedmiokilometrową promenadę, którą można przejść pieszo, aż do centrum miasta, gdzie gwiazdą witryn sklepowych są sardele w puszkach. Polecamy wizytę w Muzeum Sardeli i Soli, ponadto jego plaże są szerokie, z drobnym piaskiem i płytkie, idealne do wypoczynku.
Llançà, Girona 
Llançà to mała wioska rybacka położona na północ od Costa Brava, 15 km od granicy z Francją. Ma dziki krajobraz ukrytych zatoczek i piaszczystych plaż wzdłuż siedmiu kilometrów wybrzeża. Ponadto otaczają go unikalne naturalne przestrzenie: Cap de Creus i Albera. Miasto jest zlokalizowane jest wokół Plaza Mayor, gdzie znajduje się historyczne centrum. Pozostał tutaj barokowy kościół Sant Vicenç z lat św. XVIII i romańska wieża św. XIV., Z drugiej strony nad dzielnicą portową dominuje wysepka Castellar, do której prowadzi ścieżka, w górnej części rozciąga się imponujące widoki. Nie można przestać jeść w portowych restauracjach, są one prawdziwą rozkoszą.

[La Vanguardia]

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.