Dnia 12 stycznia 2022 roku odbędzie się największe piłkarskie święto, rozgrywane w półfinale Superpucharu Hiszpanii.

El Clásico bo o tym święcie mówimy rozgrywane było już 230 razy, ten jutrzejszy będzie 231 meczem rozgrywanym między dwoma najbardziej utytułowanymi klubami w Hiszpanii. O wielkości tego wydarzenia świadczy zainteresowanie jakim jest ono darzone, ludzie z całego świata, ci których priorytetem w oglądaniu piłki są inne ligi niż LaLiga, chętnie oglądają ten zacięty bój między FC Barceloną a Realem Madryt.

Bilans meczy wygranych wygląda następująco: Barça wygrała 88 z 230 meczy; Real wygrał 94 z 230 meczy; remis padł w 48 meczach. Obie drużyny w porównaniu do ilości rozegranych między sobą spotkań dały nam prawdziwy “grad” bramek w “Klasykach”. 363 bramki strzelone przez Blaugrane; 374 bramki strzelone przez drużynę z Madrytu.

Historia najlepszych strzelców w tych meczach pokazuje jaką wartość i jaką renomę ma to spotkanie. W owych klubach z Hiszpanii grało dwóch najlepszych zawodników wszechczasów; Lionel Messi oraz Cristiano Ronaldo, pierwszy z nich jest najskuteczniejszym spośród wszystkich strzelców w tym pojedynku. Argentyńczyk zdobył 26 bramki zaś Portugalczyk, który uplasował się na drugim miejscu strzelił 18 bramek wyprzedając dwoma golami Alfredo di Stefano, który mimo upływu czasu zajmuje trzecie miejsce w tej kategorii. Pozostałą dwójkę z TOP 5 tworzą legendy Realu, Raul oraz Ferenc Puskas kolejno z 15 i 12 bramkami.

Początki “Klasyku” sięgają roku 1926 w którym dnia 18 kwietnia odbyło się pierwsze El Clasico rozgrywane w ramach 1/4 finałów Pucharu Króla, najbardziej prestiżowego turnieju w Hiszpanii. Barça ów dnia wygrała 5:1 grając na wyjeździe, z klasą pokonując swoich rywali z Madrytu.

El Clasico z największą oglądalnością odbyło się w ramach półfinału Pucharu Mistrzów w 1960 roku dnia 21 kwietnia, przegranym przez drużynę z Katalonii 1:3, to piłkarskie święto osiągnęło 120 tyś. widzów, którzy spoglądali na zmagania swoich ulubieńców.

Starcia tych dwóch klubów od dwóch lat nie dają nam kibicom FC Barcelony powodów do dumy, ostatni nie przegrany Klasyk odbył się 18 grudnia 2019 roku i zakończył się wynikiem 0:0, od tamtego czasu Real jest głównym faworytem w tym starciu, wygrywając kolejno: 2:0 ; 3:1 ; 2:1 ; 2:1.

Czy El Clasico rozgrywane w czasach “Post Messi” z ogromnymi długami, problemami z “Finansowym Fair Play” oraz z najmłodszą drużyną w lidze, może dać nam powody do optymizmu, powody do liczenia na wygraną, czy powinniśmy się zadowolić dobrą grą naszych młodych, przyszłościowych zawodników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.