Prezentujemy cały wywiad Pedriego, którego udzielił gazecie GQ Magazine.

Pedri Gonzalez: Adaptacja w Barcelonie? „Teraz częściej wychodzę ze względu na rozluźnienie ograniczeń Covid-19 i poznaję wszystko, co Barcelona ma do zaoferowania, a ma bardzo dużo”.

Pedri: Xavi? – Jako zawodnik Barçy to zaszczyt; jako piłkarz i pomocnik to zaszczyt. Nie znałem Xaviego osobiście, ale na co dzień pokazuje, że zna piłkę nożną jak mało kto. Będę uczyć się u jego boku i z pewnością będę miał przy tym wiele radości”.

Pedri: Życie w Barcelonie? „ Jestem bardzo spokojny. Kiedy nie muszę trenować, najbardziej lubię być w domu, oglądać seriale lub grać w gry planszowe, ping-ponga lub grać z moim bratem. Nadal z nim mieszkam.”

Pedri: Odejście Messiego? „Zawsze będę dziękował Leo za pomoc, zarówno na boisku, jak i poza nim. Gra z nim była bardzo łatwa, ponieważ jest najlepszy. Zabolała nas wiadomość, kiedy okazało się, że odchodzi. Ale teraz myślę, że budujemy świetny zespół. Musimy zrobić krok do przodu”.

Pedri: Generacja graczy, takich jak Puyol, Xavi i Iniesta? To wiele mówi, ponieważ mówimy o najlepszej Barcelonie w historii. Ale jestem pewien, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć wiele sukcesów w nadchodzących latach. Barça zawsze musi walczyć, aby wygrać wszystkie tytuły”.

Pedri: „Jak zmienił się futbol? „Zmienił się na poziomie fizycznym. Popyt na mecze jest większy. Musimy więcej nad tym popracować i sam to robię, żeby nabrać masy mięśniowej. Najważniejszą rzeczą nadal jest głowa, która pozwala działać szybciej niż przeciwnicy.”

Pedri: Atmosfera w szatni jest bardzo dobra, zarówno wśród młodych graczy, jak i weteranów. Powiedziałbym, że moimi najlepszymi przyjaciółmi są Eric, Ferran i Ansu.

Pedri: „Ostatnie kilka miesięcy pomogło mi dojrzeć, zobaczyć, nad czym muszę popracować i poprawić, i zdać sobie sprawę, że wszystko poszło bardzo szybko. Oczywiście nie żałuję wszystkiego, co się wydarzyło dla mnie teraz. Niczego bym nie zmienił. Jestem szczęśliwy w Barcelonie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.